Zwiększenie pensji minimalnej


Zwiększenie płacy minimalnej jest bardzo ważnym i nieodłącznym punktem. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o podnoszenie owej płacy o poziom inflacji, tutaj chodzi o dążenie do zrównania płacy minimalnej ze średnią w UE. Musimy sprawić, aby polscy obywatele mogli żyć w standardach europejskich.

Jednorazowo należy zwiększyć ją o wartość od 10-20%. Taka operacja zdecydowanie poprawiłaby nastroje konsumentów, zwiększyłaby zdecydowanie popyt, przez co zwiększyła by się również i podaż. Dzięki temu rozwiązaniu można by znacznie przyśpieszyć wzrost gospodarczy Polski.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ta zmiana doprowadziła by do drastycznych wzrostów cen, do masowych zwolnień, oraz do wielu innych niepożądanych efektów, jednakże ta reforma będzie przeprowadzona równolegle, do innych, asekuracyjnych zmian, które zapobiegną skutkom ubocznym. Owe asekuracyjne reformy opiszę w następnym wpisie.

Po tym jednorazowym powiększeniu płacy minimalnej wymagane jest przedsięwzięcie dalszych kroków, w celu osiągnięcia efektów: coroczny wzrost o wartość inflacji, wartość wzrostu gospodarczego, oraz o dodatkowe 1-3% przez okres ok. 10 lat. Następnie po upływie dziesięciu lat zwiększać wartość o inflację oraz o wartość wzrostu pkb.

Reklamy

8 uwag do wpisu “Zwiększenie pensji minimalnej

 1. Podwyższenie płacy minimalnej nie powinno być motywowane dogonieniem zachodnich krajów UE. Tego typu problemy powinny byś odniesione do sytuacji w Polsce.

  Płaca minimalna jest stosunkowo niska, jej wzrost z pewnością przełożyłby się na zwolnienia, a także zadziałał jako straszak dla zagranicznych inwestorów (chociaż z drugiej strony nigdy nie byliśmy konkurencją dla Azji).

  Jestem ciekaw tych ”asekuracyjnych zmian”.

  Odpowiedz
 2. Obniżać podatki, podwyższać socjal? To lekki absurd – i mówię to jako socjalista.

  Jeśli chodzi o emerytury, warto sobie przypomnieć reformę emerytalną ubiegłych rządów, aby zrozumieć, czemu osoba pracująca musi opłacać składki aktualnych emerytów. ZUS to dziurawy system.

  Odpowiedz
 3. Bynajmniej to nie absurd. Jak obniżymy podatki to będzie więcej inwestorów, a obecni będą mogli sobie pozwolić na większe zatrudnienie, czyli państwo zarobi na tym. Pieniądze nie giną.

  Poza tym napisałem również, żeby szukać pieniędzy gdzie indziej.

  Odpowiedz
 4. Gdzie? 🙂

  Po pierwsze, obniżenie podatków wcale nie musi przełożyć się na przyjechanie do nad inwestorów. Po drugie, płaca minimalna inwestorów będzie odstraszała.

  Politykę widzisz jako kod zero-jedynkowy. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana.

  Odpowiedz
 5. Gdzie? – reforma więziennictwa, emerytalna, zmniejszenie biurokratyzacji, nadzór nad firmami pożyczkowymi i para-bankami. Przecież pisałem o tym wszystkim

  Zmniejszenie podatków zawsze wiąże się ze wzrostem inwestycji.

  Odpowiedz
 6. Mit oparty na niewidzialnej ręce rynku. Powiedz mi, jak mocno chcesz obniżyć te podatki, aby być konkurencyjnym na Wschodzie?

  Jeśli chodzi o te reformy – w jaki sposób chcesz wyprowadzać pieniądze z więziennictwa czy emerytur?

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s