Reforma polskiego szkolnictwa.


Po pierwsze proponuję usunięcie gimnazjów. Gimnazja, to był chybiony pomysł, wiem z własnego doświadczenia, że gimnazjum demoralizuje. Trzeba szukać nowych znajomości, przyjaciół, jest się w całkiem nowym środowisku, a nauczyciele nie mogą w pełni poznać ucznia przez te 3 lata.

Uczyć przez zabawę i w miłej atmosferze. To tyczy się głównie podstawówek, ale nie tylko, to pozwoli niwelować stres powstały podczas nauki, oraz niweluje uczucie złości na nauczycieli, co jest jedną z przyczyn stopniowej demoralizacji.

Zachęcić do myślenia. Nie należy uczyć dzieci i młodzież samych regułek, trzeba sprawić, żeby sami się nieco wysilili. Należy dać im wędkę, zamiast ryby. Należy przede wszystkim uczyć logicznego myślenia, a nie zapamiętywania reguł i zasad.

Obecnie muszę przyznać, że szkoła zabija inteligentne osoby, zamieniając je w zwykłe z powodu niewłaściwego szkolenia.

Dodatkowo pedagodzy i psycholodzy powinni być bliżej uczniów. Powinny odbywać się regularne i co najważniejsze indywidualne spotkania z uczniami. Jeżeli spotkanie odbywa się w grupie, to niektórzy będą się chcieli popisać przed kolegami i nic z tego nie wyjdzie. Natomiast na spotkaniu indywidualnym pedagog lub psycholog może naprawdę poznać ucznia.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Reforma polskiego szkolnictwa.

  1. Nawiasem mówiąc to co współcześnie nazywa się nią rodziną to dodatkowy materiał który został dobrany do szkoły tak , że razem zabijają inteligencję młodych ludzi .

    Odpowiedz
  2. Demoralizacja młodego pokolenia podyktowana jest brakiem kontroli po pierwsze ze strony rodziców po drugie nieudolnej kadry pedagogicznej. Kwestia braku kontaktu z uczniem nie jest wynikiem krótkiego okresu styczności nauczyciela z uczniem (3 lata ) tylko jego złego przygotowania do roli pedagoga. Aby zostać obecnie nauczycielem nie liczą się umiejętności oraz profesjonalne przygotowanie tylko to czy rodzice też pracowali w tej branży. Niestety nie jest tak, że jeżeli mama czy tata był na nauczycielem to dziecko też ma predyspozycje do tego zawodu – a w co najmniej 50% przypadków o pracy w szkolnictwie decydują znajomości. Kwestia następna to aby harmonijnie układała się współpraca ucznia z nauczycielem winno się dziecku od małego wpajać szacunek do nauczycieli a ponadto tak kształtować jego światopogląd aby przygoda z szkołą nie była dla niego karą lecz dała mu możliwość pogłębienia wiedzy i zdobycia nowych umiejętności. Do tego należy wyposażyć nauczycieli w instrumenty ich chroniące tzn nie jak teraz jest w że klasie dwóch przygłupów robi co chce a nauczyciel biernie się temu przypatruje bo bo boi się interweniować, bo mu wierd…… albo zostanie dyscyplinarnie zwolniony po nagonce ze strony pseudo rodziców tych oszołomów-chodzi mi o nietykalność cielesną jak i słowną, musi być gwarancja prawna. Co najważniejsze w szkole nie chodzi oto aby pójść na pół dnia i nic z tego nic wynieść nauczyciele powinni sami wykazać inicjatywę prowadzić jakieś ekstra zajęcia aby czymś zainteresować uczniów poza kanonem szkolnych obowiązków a nie tylko kasa, po bełkotać parę godzin pod nosem pnosem i nara do domu. To nie chodzi o pieniądze tylko dobrą wolę i wzajemny szacunek obu zainteresowanych stron. A rzeczywistość wygląda tak: nauczyciel się nie angażuje bo za mało zarabia a uczeń kopiuj/wklej, ściąga.pl bo mu się nie chce i woli na ławce pod blokiem z lachonami spędzać czas.-rozwiązanie bardzo proste – obowiązek nauki do poziomu szkoły podstawowej, mniej pieniędzy na szkoły a kwotę zaoszczędzoną przeznaczyć na zajęcia pozalekcyjne. Plus dodatki dla nauczycieli którzy mają ochotę spędzać swój czas z uczniami, aczkolwiek nie na bazie tego co napisze kolega dyrektor tylko opinii tych dzieciaków z którymi prowadzi zajęcia pozalekcyjne (w ten sposób zostały by wyeliminowane nadużycia)
    Dziękuję absolwnent starego systemu

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s