Niepaństwowy nadzór nad przyjmowaniem ludzi do państwowych firm.


Aby wyeliminować lub przynajmniej zmniejszyć zjawisko tzw. kolesiostwa i przyjmowania osób z rodziny do państwowych firm, powinno się wprowadzić państwowy niepaństwowy nadzór nad przyjmowaniem ludzi do tychże.

Miałoby to polegać na stworzeniu jakichś organizacji pozarządowych i wysyłaniu do nich, list osób, które ubiegają się o miejsca pracy w rządowych firmach. Jeżeli później okazałoby się, że przyjęto osobę, która ma mniejsze kwalifikacje niż inna owa organizacja pozarządowa powinna zgłosić sprawę do odpowiednich mediów i do prokuratury.

Napisałem, o stworzeniu kilku organizacji, ale również można tę sprawę przekazać opozycji parlamentarnej. Ona jeszcze bardziej byłaby skłonna do ujawniania kolesiostwa w rządzie z wiadomych przyczyn. To również zmniejszałoby ryzyko obsadzenia tychże organizacji przez osoby lojalne rządzącym.

Miałem to napisać wcześniej, jednakże miałem kilka spraw w domu i nie miałem czasu.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Niepaństwowy nadzór nad przyjmowaniem ludzi do państwowych firm.

 1. Nie zrozumiałem w końcu czy ty mówisz o państwowej czy niepaństwowej organizacji. Kto niby ma je zakładać? Skarb państwa? Wtedy mamy do czynienia z państwową organizacją i niepotrzebną biurokracją.

  Po co sztuczny i niepotrzebny twór, który po pierwsze nie będzie działał dobrze, po drugie przekazuje sprawę do mediów, które to mają własne dziennikarstwo śledcze.

  Opozycja? Myślisz, że opozycja nie obsadza stanowisk?

  Odpowiedz
 2. Ta organizacja powinna być stworzona przez zwykłych ludzi, państwo powinno tylko wyjść z inicjatywą.

  Zapewniam Cię, że po wyborach w 2007 roku większość ludzi w państwowych firmach, którzy mieli powiązania z PiS wylecieli. Tak samo będzie jak PO przegra wybory itd. i wtedy gdy będzie w opozycji to ono mogłoby sprawdzać kontrakty.

  A ta organizacja powinna być założona właśnie po to, żeby wspomóc tych dziennikarzy.

  Odpowiedz
 3. Trzeba urealnić wysokość wynagrodzeń i odpraw które obecnie liczone są w setkach tysięcy złotych – o to się rozchodzi – rozwiązanie zarobki dla zarządów, prezesów itp uzależnione od kondycji spółki 0,5% od rocznego zysku oraz od ich wkładu w rozwój firmy i stałe max. wynagrodzenie nieprzekraczające 3 średnich krajowych. Wtedy ci tzw. menagerowie nie będą musieli porzucać dobrze płatnych posad w prywatnych firmach( LOL ) na rzecz ochłapów z budżetu państwa. Następnie przepadek mienia w przypadku gdy dochodzi do nadużyć plus pozbawienie wolności do 15 lat oraz dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Jeżeli posada w budżetówce będzie obwarowana takimi regulacjami to te ziomy z układu nie będą miały czego tam szukać bo im się nie będzie opłacać. Każda partia i tak dobiera swój skład to oczywiste ale chodzi o to że w przypadku kiedy ci tzw niezależni dziennikarze coś odkryją, żeby osoby odpowiedzialne za naruszenia poniosły konsekwencję. A pieniądze zaoszczędzone na wynagrodzeniach przeznaczyć na rozwój technologiczny firm. Obecnie zarządy firm to bezproduktywne twory pochłaniające sporą ilość pieniędzy nawet jeżeli NIK wskaże uchybienia to nic z tym nie robią dlaczego – bo prokurator kolega umarza postępowanie niska szkodliwość społeczna albo w ogóle cicho sza. Powinno być tak- brak reakcji to sankcje tak jak napisałem powyżej.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s