AmberGold – winne państwo?


Tak się zastanawiam, co jest przyczyną serii zdarzeń związanych z firmą Marcina P. – AmberGold. Jak to możliwe, że ten Pan miał bodajże 9 wyroków w zawieszeniu i mógł zsiadać w zarządzie/być prezesem spółki. Ponadto, czemu ten Pan chociażby nie trafił już lata temu do więzienia, chociażby za recydywę?

Skoro państwowe urzędy potrafią ścigać ludzi, za to, że pomylili się w najdrobniejszym punkcie, to dlaczego nie potrafią powstrzymać takiej ewidentnej piramidy finansowej?

Nie chciałbym tutaj wskazywać winnych, bo na to jeszcze jest za wcześnie, ale wg. mnie tutaj jest za dużo zbiegów okoliczności.

Z całą pewnością powinno się powołać sejmową komisję śledczą, szczególnie dlatego, że sąd i prokuratura nie mogą sądzić w swojej sprawie. Pan premier powinien się zgodzić na ową komisję, rozumiem, że politycznie, to byłaby niekorzystna sytuacja, ponieważ opozycja pewnie nie zostawiłaby suchej nitki na PO i PSL, ale premier powinien zrozumieć powagę sytuacji i zgodzić się na komisję.

Mam tylko nadzieję, że nie są w to zamieszane władze polski. Niestety zachowanie Pana Tuska i Pana Pawlaka budzi lekkie wątpliwości.

W sprawach, które dotyczą sądów powinno się automatycznie powoływać komisje śledcze.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “AmberGold – winne państwo?

 1. Weźmy przykład z Hiszpanii .

  Hiszpanie radzą sobie z kryzysem w niekonwencjonalny sposób, tworząc alternatywny pieniądz wobec euro lub rozliczając się metodą praca za pracę, czyli korzystając z waluty, której jednostką jest godzina.

  Jak pisze „Washington Post”, za wykonaną w Barcelonie pracę można otrzymać zapłatę określoną jako – na przykład – „10 godzin”. Jest to respektowana w całym mieście „sieć kredytowa” – jak określa alternatywny system płatności waszyngtoński dziennik.

  Otrzymawszy jakąś sumę „godzin” można ją wymienić na wizytę u fryzjera, lekcję jogi czy nawet zlecenie dla stolarza.

  W czasach, w których przyszłość euro jest niepewna, miliony Hiszpanów nie mają pracy, czy też pracują w niepełnym wymiarze, a z gotówką jest krucho, w niektórych regionach kraju zaczyna się rozwijać „gospodarka równoległa”, która pozwala ludziom „żyć poza wspólną walutą” strefy euro – pisze „WP”.

  Mieszkańcy miasta Malaga utworzyli portal internetowy, który umożliwia zarabianie i zakupy przy użyciu waluty wirtualnej.

  W Barcelonie najlepiej przyjął się model „banków czasu”, pozwalający na wymianę usług bez udziału pieniędzy.

  „To sposób na życie dla ludzi, którzy znaleźli się na marginesie gospodarki” – mówi w rozmowie z „WP” koordynatorka Hiszpańskiej Sieci Banków Czasu, Josefina Altes.

  W Hiszpanii jest obecnie 325 „banków czasu” i alternatywnych systemów walutowych, w których uczestniczą dziesiątki tysięcy osób. W sumie projekty te stanowią jeden z największych na świecie eksperymentów dotyczących posługiwania się „społecznymi pieniędzmi” – pisze waszyngtoński dziennik.

  To nie jest tylko „desperacki sposób na przetrwanie koszmarnego kryzysu gospodarczego, ale też część (inicjatyw dotyczących) spółdzielczości, unii kredytowych, banków wspólnot komunalnych, farm organicznych i reaktywacji fabryk – alternatywnej gospodarki – ku której zmierza ruch Okupuj („Oburzonych”) – mówi wykładowca Uniwersytetu w Liverpoolu, Peter North.

  30-letni technik komputerowy Sergi Alonso, któremu nie udało się znaleźć pracy w pełnym wymiarze pomaga – poprzez system „banków czasu” – niezliczonym sąsiadom zakładać strony internetowe i rozwiązywać problemy ze sprzętem. Ludzie płacą mu różnymi usługami – od szkoleń w projektowaniu graficznym po lekcje pianina.

  „Banki czasu” pozwoliły ludziom przypomnieć sobie, że „niezależnie od tego, jakie masz umiejętności, zawsze masz innym coś do zaoferowania” – powiedział Alonso.

  Wspólna filozofia wielu z tych banków polega na założeniu, że czas każdego z nas jest wart tyle samo, „nawet jeśli jesteś lekarzem” – podsumowuje waszyngtoński dziennik.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s