Nowy pomysł – Czyli zmniejszenie bezrobocia łatwo i tanio.


Ten pomysł skierowany jest głównie dla ludzi po kursach dla bezrobotnych, ale nie tylko.

Kiedy wczoraj w TV po raz kolejny usłyszałem, że skuteczność owych kursów dla bezrobotnych wynosi 30% zacząłem się zastanawiać jak to zmienić. Po przemyśleniu sprawy i po wysłuchaniu opinii ekspertów w Polsat News wpadłem na pomysł, który będzie pożyteczny zarówno dla Państwa, jak i dla bezrobotnych, o których mowa.

Otóż, prawie każda oferta pracy, która się pojawia wymaga od pracownika doświadczenia w zawodzie. To jest duży problem nie tylko dla ludzi po kursach, ale też dla młodych ludzi, którzy niedawno skończyli szkołę.

Moim pomysłem jest wprowadzenie swego rodzaju „stażów” dla bezrobotnych. Teraz wyjaśnię pewne kwestie ekonomiczne, po czym przejdę do kontynuacji opisu pomysłu.

Mianowicie, Państwo na prywatnych firmach zarabia w postaci podatków, natomiast firmy państwowe muszą same na siebie zarabiać, i to najlepiej tak, żeby budżet zyskiwał więcej niż gdyby ta firma była w rękach prywatnych. Niestety zarządzanie państwowymi firmami jest delikatnie mówiąc trochę gorsze niż w firmach prywatnych. W związku z tym trudno o rentowną, opłacalną dla budżetu państwową firmę.

Dla możliwości stworzenia rentownych i państwowych zarazem firm mają służyć owe staże. Pensje tych „stażystów” będą wynosiły trochę mniej niż pensje ich kolegów w firmach prywatnych. W zamian za to, pomimo umowy będą mogli z niej zrezygnować w każdym momencie, np. gdy natrafi im się lepsza, prywatna oferta. Te pensje będą miały wysokość 10-50% niższą niż w analogiczne w firmach prywatnych.

Taki system pozwoli zarówno zapewnić wiele miejsc pracy ludziom bezrobotnym, jak i przyniesie znaczne zyski dla państwa. Nie mam możliwości obliczenia kosztów i zarobków związanych z tym pomysłem, ale myślę, że to będzie zysk rzędu setek milionów złotych, jeśli nie większy.

To zdecydowanie zmniejszy bezrobocie, przez co znacznie poprawi nastroje konsumentów, co z kolei przeniesie się na większy wzrost gospodarczy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s