Kierunek – Wschód, czyli recepta na kryzys.


Obecnie największym wyzwaniem dla polskiej gospodarki jest jak najszybsze wyjście z kryzysu i powrót do stosunkowo szybkiego wzrostu PKB. Nie da się nie zauważyć, że rozwój polskiej gospodarki jest ściśle powiązany z innymi gospodarkami w europie i na świecie. Mówię tutaj o eksporcie, który jest znaczącym bodźcem dla Polski.

Niestety szaleje kryzys i nastroje konsumentów są coraz gorsze. Jednak wbrew pozorom ten kryzys nie jest kryzysem światowym, a kryzysem „świata zachodu”. Przez „Świat zachodu” mam na myśli Europę i Amerykę północną. Gospodarka Azjatycka wciąż się szybko rozwija i też właśnie tam trzeba szukać naszej szansy.

Powszechnie wiadomym jest, że cenowo Polska nie ma szans rywalizować z chociażby Tajlandią, czy Chinami. Naszą szansą jest jakość. Nasz rząd musi prowadzić politykę zagraniczną ukierunkowaną na Azję, szczególnie na Indie i Chiny. Oba te kraje posiadają ogromny potencjał konsumencki. Powinniśmy postarać się o zacieśnienie naszych relacji z nimi, co może przynieść ogromne zyski dla Polski.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Kierunek – Wschód, czyli recepta na kryzys.

  1. Cenowo nigdy nie wygramy z Chinami, nikt w Polsce nie zgodzi się na pracę za tak niską płacę. Ale jakością, a i owszem, tu mamy spore pole do popisu. A co do kryzysu, czytałem wczoraj prognozy, że w II kwartale 2013 nastąpi ożywienie gospodarcze.

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s