Potrzebna poważna restrukturyzacja policji!


Nie od dziś wiadomym jest, że polska policja delikatnie mówiąc nie jest do końca skuteczna. Jest wiele przyczyn, które się na to składają i nie będę ich tu wszystkich wymieniał – bo i po co. Ja widzę, że potrzebna jest reorganizacja policji w celu przybliżenia do systemu jaki funkcjonuje obecnie w Japonii.

Japonia cechuje się bardzo niskim wskaźnikiem przestępczości. W dużej mierze jest to kwestia kultury i religii, ale nie tylko to odgrywa tu dużą rolę. Otóż system japoński opiera się na bliższym kontakcie policji z obywatelem. Istnieje tam wiele małych posterunków policji, które znajdują się również na wsiach. Dodatkowo policjanci odwiedzają co jakiś czas okolicznych mieszkańców, dzięki czemu nie są postrzegani jako siła ucisku, lecz raczej jak pomocna dłoń.

Dzięki temu policja może wcześniej wykrywać przestępstwa i inne patologie. W Polsce zdecydowanie powinniśmy postawić na wizerunek policjanta, szczególnie po doświadczeniach z PRL’u. Chodzi tutaj zarówno o kulturę osobistą, wygląd, jak i o bezpośrednią znajomość policji.

Wracając z kolei do posterunków – działałyby one jako filie większych komisariatów, co nie powodowałoby zwiększenia biurokracji policyjnej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s