Ochrona pracy przy elastycznym rynku.


Oba tytułowe hasła są bardzo ważne, poniekąd są one przeciwstawne, ale sadzę, że można wypracować odpowiedni kompromis.

Ochrona pracy jest ważna, ludzie muszą wiedzieć na czym stoją, co w dzisiejszych czasach staje się coraz trudniejsze – więc nie ma się co dziwić, że mamy kryzys demograficzny. Elastyczność z kolei w obecnym systemie ekonomicznym jest równie ważna. Pracodawcy muszą mieć możliwość regulacji wielkości zatrudnienia.

Uważam, że aktualnie ta elastyczność jest nazbyt wyolbrzymiona, dlatego w kwestii pogodzenia tych dwóch haseł wypracowałem dwa punkty:

1. Limit zatrudnienia na umowy śmieciowe. Zbyt dużo ludzi jest zatrudnianych na tzw. „umowy śmieciowe”. Tak więc, żeby ograniczyć ten precedens powinien zostać ustalony procentowy limit (firmy zatrudniające powyżej 20 ludzi), ja proponuję go ustawić na poziomie 30%, czyli tylko tylu pracowników może być na śmieciówkach. Pominąłem małe firmy, ponieważ one potrzebują większej elastyczności.
2. Obowiązkowe składki we wszystkich umowach o pracę. To w praktyce wyeliminuje owe śmieciówki, ponieważ nawet w nich trzeba będzie odprowadzać składki. To oczywiście przyniesie również duże wpływy do budżetu.

Jak wszystkie restrykcyjne działania na rynku pracy przyniesie to wzrost szarej strefy, ale eliminowanie jej powinno być w gestii odpowiednich służb, a co najważniejsze my sami nie powinniśmy dawać przyzwolenia na takie praktyki.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Ochrona pracy przy elastycznym rynku.

  1. Czy wypisujący te słowa powyżej zastanowił się, lub wie na pewno co pisze. Umowy potocznie zwane śmieciowymi to: umowa zlecenie i umowa o dzieło. Umowa zlecenie jest oskładkowana tak samo jak umowa o pracę z jednym wyjątkiem ubezpieczenie wypadkowe jest dobrowolne. Umowa o dzieło nie jest ozusowana, ale trudno jest na nią zatrudnić, bowiem jest bardzo łatwa do wykrycia podczas kontroli. Po zakoczeniu umowy zlecenia pracodawca wystawia zaświadczenie , że delikwent wykonywał pracę na umowę zlecenie od do, wynagrodzenie brutto tyle a tyle i zalicza się to stażu emerytalnego. Jeżeli wynagrodzenie miesięczne wynosiło stawkę minimalną to okres ten zaliczony jest do otrzymania zasiłku. Wiem co piszę bo jestem kadrowcem i robię to często. Tak więć należąłoby być może ustalić wysokośc zarobkówn poziomie minimalnym (obecnie 1600 zł brutto), a nie wypisywć bredni jak się nie wie o co chodzi.

    Odpowiedz
  2. „Trudna do wykrycia”? Nie wiem co masz przez to na myśli – bo chyba nie trzeba się ukrywać, żeby zatrudnić kogoś na umowę o dzieło. Nie sądziłem, że zalicza się to do starzu emerytalnego – jeśli tak, to tym bardziej trzeba wprowadzić obowiązek opodatkowania, bo do budżetu nic nie idzie, a emeryturę, czy też owy zasiłek trzeba będzie wypłacić.

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s