Operacja Wojskowa w Mali


Teraz wiele mówi się o interwencji wojsk Francuskich w Mali, która ma na celu pokonanie islamskich rebeliantów, którzy opanowali znaczną część kraju. Takie działania są zdecydowanie uzasadnione, tym bardziej w momencie, kiedy nieopodal w Algierze miało miejsce porwanie zakładników, przez grupę działaczy sympatyzujących z Al-kaidą.

Ponadto dziwi mnie kilka faktów.

Po pierwsze – dlaczego w całą sprawę nie angażuje się ONZ. Tylko Francja, zainteresowała się Mali – skądinąd ich byłą kolonią. Przecież taki konflikt może się rozlać na okoliczne kraje, podobnie jak Wiosna Ludów, tylko, że tym razem w negatywnym stopniu. Nawet Unia Europejska nie jest zbytnio zainteresowana.

Po drugie – rozumiem, że to jest wojna partyzancka, ale ileż w pełni zorganizowana armia Francuzka ze sporym wsparciem wojsk Mali, Algierii i niewielką pomocą ekspedycji sąsiednich państw może walczyć z garstką rebeliantów. Powinno się tą operację zakończyć jak najszybciej, z użyciem pełnego wachlarza sił sądowych i lotnictwa, ponieważ im dłużej to trwa, tym większe ryzyko rozprzestrzenienia się fali rebelii.

Mam wielką nadzieję, że ta wojenka szybko się zakończy.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Operacja Wojskowa w Mali

  1. Czasami zastanawiam się ile człowiek musi mieć pasji, żeby tak ładnie to wszystko opisywać. Zgłębianie tematu w tym przypadku jest chyba najciekawsze. Ten jak i reszta wpisów tego autora jest świetna!

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s