Przemysł chemiczny


Rozwój polskiego przemysłu chemicznego powinien ze względów strategicznych opierać się na przemyśle petrochemicznym, czyli skupionym wokół wytwarzania i przetwarzania paliwa. Pomimo, że nie mamy dużych złóż ropy, mamy ten sławetny gaz łupkowy.

W tym artykule jednak chciałbym się jednak skupić nie na gazie z łupków, ale na innowacyjnej metodzie produkcji benzyny z dwutlenku węgla. Tak, jest to możliwe, dla przykładu w RPA ziała wytwórnia produkująca 150 tys. Baryłek na dobę. Wiadomo, że mamy duże złoża węgla (ok. 44mld ton) i można by je bez problemu zgazyfikować.

Mało tego, dzięki tej technologii można zmniejszyć ilość CO2 jaką wypuszczamy do atmosfery nawet do 50%! Po prostu ten dwutlenek węgla, który wydziela się z elektrowni, fabryk itp. zostałby przetworzony. Tutaj bezpośrednio raczej nie chodzi o względy ekonomiczne, bo ilość CO2 wydalana przez elektrownie jest za mała, by wytworzyć z niego dużo paliwa. Zyskała by nasza natura i my, chociaż pośrednio też nasz budżet, bo moglibyśmy sprzedać nasze pakiety na emisje CO2 innym oraz uniknęlibyśmy kar za emisję od UE.

Jeśli chodzi o miejsca, gdzie powinno się rozlokować owe fabryki, to jest po pierwsze Lubelszczyzna – jest tam wiele złóż gazu jeszcze nie eksploatowanych, oraz nie ma tam zbyt wielu fabryk, czyli rynek by się zdywersyfikował. Po drugie oczywiście Górny Śląsk, a po trzecie małe stacje przetwornicze przy każdej elektrowni węglowej i przy większych fabrykach emitujących CO2.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Przemysł chemiczny

 1. Panie Autorze,
  Byloby pieknie, gdyby CO2 dalo sie tanio przetworzyc na paliwa. Niestety, ta droga wymaga ogromnych ilosci energii, cos tam dopiero robi sie w laboratoriach w UK.

  To, o czym Pan pisze, to zastosowania procesu Fischera-Tropscha (z wariacjami). Pan poczyta sobie o paliwach syntetycznych i tymze procesie. Jako surowcow uzywa sie wegla, gazu ziemnego lub biomasy (czyli praktycznie metanu = gaz ziemny, lub metanolu). Uzywany przez Niemcow w czasie 2. wojcy swiatowej, a przez RPA w okresie aparthaidu (i obecnie) – koncern SASOL; w obu krajach uzywano dostepnego wegla. W chwili obecnej Projekt Pearl w Katarze :), zrealizowany przez Shella, przetwarza gaz ziemny (tani) na paliwa bezsiarkowe (drogie).

  Proponuje wiecej badan/zapoznania sie z problemem przed napisaniem czegos w sieci.

  BTW, tzw. CO2 Capture & Storage (co sugeruje Pan jako metode pozyskania CO2 ze spalin) – jak na dzisiaj – jest potwornie drogi, jesli chodzi o energie i zuzycie wody: wg IEEE (jakis artykul popularny kiedys przeczytalem) jesli chcemy przechwycic emisje elektrowni to nalezy obok postawic druga, i miec dostep do ogromnej ilosci wody (w procesie przechwytywania CO2 podgrzewa sie duze ilosci roztworu wiazacego CO2 – energia, a potem trzeba go schladzac – woda w chlodniach kominowych)

  Odpowiedz
 2. Opierałem się na kilku artykułach z 2009 i 2011r.
  Min na tym:
  http://www.rp.pl/artykul/9129,330369_Benzyna_z_dwutlenku_wegla_to_nie_science_fiction.html
  Czyli jednak Polacy też potrafią.

  Wiedziałem, że chodzi o przetwarzanie z metanu, tylko po co o tym pisać.
  Mówisz, że CO2 Capture & Storage jest drogi, ale cena maleje, gdy jest większe zamówienie i takie hurtowe wprowadzenie byłoby tańsze niż pojedyncza stacja. Dlatego to jest w „Planie Piętnastoletnim”, żeby był czas na wprowadzenie tego w życie.

  A może Ty zasugerujesz coś co można by użyć?

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s