Przemysł energetyczny


Obecnie przemysł energetyczny w Polsce, jak wiadomo opiera się na elektrowniach węglowych. Ta energia jest dość tania, ale niestety bardzo zanieczyszcza powietrze, co pomijając pomysł na zmniejszenie emisji CO2 w poprzednim artykule musi się skończyć. Węgiel kamienny i drzewny są zasobami nieodnawialnymi (chociaż po kilkudziesięciu tysiącach lat by się częściowo odnowiły)i prędzej, czy później się skończy, a znając zapał dzisiejszych polityków nie jestem pewny,czy nawet za 50 lat wiele się w tej kwestii zmieni.

Koniecznie musimy się przestawić na energię odnawialną. Powinniśmy to zrobić z kilku ważnych względów, po pierwsze ze względów ekologicznych co jest oczywiste. Po drugie z powodów strategicznych, czyli zapewnienie sobie bezpieczeństwa energetycznego na przyszłość. A po trzecie, o czym już wspominałem poprzednio z powodu ekonomii, nie będziemy musieli płacić horrendalnych odszkodowań, za nie stosowanie się do norm Unii Europejskiej limitujących emisję CO2, oraz dodatkowo będziemy mogli zarobić mnóstwo pieniędzy sprzedając pakiety emisji.

Inną kwestią jest budowa elektrowni atomowej w Polsce, co do której mam mieszane uczucia. Nie chodzi mi o względy bezpieczeństwa, bo dzisiejsze elektrownie atomowe są bardzo bezpieczne. Z trendów, które prezentują się obecnie w europie widać, że większość krajów odchodzi już od atomu, jako źródło energii. Nie wiem, z czym dokładnie wiąże się ten trend, ale jest on widoczny inie można go bagatelizować. Problemem jest też składowanie odpadów z takich elektrowni. W tej sprawie nie mam wyraźnego zdania, bo zaletą jest ekonomia, ale taka elektrownia potrzebuje odpowiedniego paliwa i bylibyśmy uzależnieni od dostawców, co jest bardzo nie korzystne, bo nasza energetyka powinna nie powinna być uzależniona od innych państw.

Wracając do energii odnawialnej, głównym źródłem powinna być woda, czyli turbiny na rzekach,oraz energia pływów, czyli specjalne elektrownie, które czerpią energię z fal na morzu – to może być szczególnie efektywne przy naszej długiej linii brzegowej.Inne źródła również powinny być wykorzystywane, ale Polska nie jest najlepszym miejscem na ich wykorzystywanie.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Przemysł energetyczny

 1. Niestety jeśli chodzi o polskie rzeki, to nie mają one wystarczająco silnego nurtu, by zaspokoić energetycznie choćby województwo. Na stanie się drugą Norwegią (gdzie prawie 100% energii pochodzi z zapór postawionych na rzekach i fiordach) nie ma co liczyć. Mamy za to prawie najlepsze (bo nigdy nie eksploatowane 🙂 ) złoża wód geotermalnych w Europie, które też mają nieliche zastosowanie w energetyce (głównie jeśli chodzi o ogrzewanie). Poza tym – polscy rolnicy produkują rok rocznie ogromne ilości odpadów rolniczych, dlaczego nie wykorzystać tego w elektrowniach wykorzystujących biomasę? Od węgla trzeba powoli odchodzić, to fakt, ale jeśli chodzi o elektrownie atomowe – byłem, jestem i będę ich zwolennikiem. Oczywiście w rozsądnej ilości – energia odnawialna to podstawa!

  Odpowiedz
 2. Postępy w Fundacji Keshe – 5.02.2013
  Janusz Zagórski rozmawia ze znanym już nam z zeszłego tygodnia ekspertem d/s technologii niekonwencjonalnych (prosił o zachowanie incognito, stąd występuje pod swojsko brzmiącym nickiem Zbyszek).

  Odpowiedz
 3. Darmowa energia uwolniona, i co dalej?

  Szokuje mnie trochę milczenie potężnych mediów (Radio, TV) w temacie uwolnienia darmowej energii, napędów grawitacyjnych i kilku innych odkryć, którymi zajmuje się fundacja KESHE. Jeśli stoimy w progu tak sensacyjnego odkrycia jak generator darmowej energii, to dlaczego media o tym milczą?

  Patent dostępny dla każdego za darmo od września 2012r:

  data.epo.org/publication-server/pdf-document

  data.epo.org/publication-server/getpdf.jsp

  Może koncerny paliwowe i lobby energetyczne spowalniają nagłośnienie wynalazku. Na szczęście internet póki co bez cenzury.

  Ale od początku:

  Fundator, Pan Mehran Tavakoli Keshe jest Irańczykiem. Fundacja została zarejestrowana w Holandii, zaś od marca 2012 ma siedzibę w Belgii, gdzie też odbyła się druga międzynarodowa prezentacja technologii Fundacji.

  W lipcu 2012 Fundacja Keshe ponowiła zaproszenie do polityków całego świata, by wzięli udział 6 września w drugim międzynarodowym pokazie technologii, które mogą – zdaniem autorów – kompletnie zmienić oblicze naszej planety. Chodzi o darmowy dostęp do energii. Pierwszy taki pokaz miał już miejsce w kwietniu 2012.

  Oto oficjalne zaproszenia do liderów rządów wysłane za pośrednictwem ambasady w Belgii.

  http://ufofakty.salon24.pl/

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s