Infrastruktura kolejowa


Infrastruktura kolejowa w Polsce wymaga gruntownej przebudowy. Niestety kolejne rządy zapominały o tej dziedzinie transportu, przez co stan kolei jest taki jaki jest. Najbardziej zaszkodził im obecny rząd, ponieważ z pieniądze z poprzedniej perspektywy budżetowej, które miały być wykorzystane na kolej przeniósł na budowę nowych autostrad, co pomimo tego ruchu nie do końca się udało.

Teraz jest jednak szansa, że rząd nie pozostawi kolei samymi sobie, bowiem podczas negocjacji o zamrożeniu pieniędzy dla polski związanym z ustawianiem przetargów udało się wynegocjować wyższy poziom dopłat do inwestycji. Dotychczas ten poziom wynosił 60%, a teraz został on zwiększony do 85%, co może skłonić rządzących do zwiększenia poziomu finansowania inwestycji kolejowych.

Jeżeli chodzi o kierunek inwestycji, to powinny być one skierowane po pierwsze na modernizację torów i trakcji, ponieważ wiele linii jest przestarzałych i nowoczesne pociągi zwyczajnie nie będą mogły po nich kursować. Po odnowieniu trakcji i torów powinien przyjść czas na zakup taboru.

Wszystkie te inwestycje powinny być realizowane przede wszystkim przez polskie firmy, zarówno modernizacja linii, jak i nowe pociągi, żeby kapitał zanadto nie wyciekał i dzięki temu będziemy mieli zwrot w tych inwestycjach. Oprócz tego te modernizacje powinny być realizowane sektorowo, każda linia po kolei, czyli po modernizacji na tej linii wprowadzenie nowych pociągów i potem kolejna linia itd..

Realizacja projektów kolejowych akurat powinna być przy użyciu środków państwowych, a nie jak w innych dziedzinach 49% prywatnych i reszta państwowe, ponieważ jest to raczej strategiczny sektor oraz nie ma zbyt dużej konkurencji na tym rynku, przez co to może nie być opłacalne.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Infrastruktura kolejowa

  1. Autorze, rozumiem, że zdjęcie, które wybrałeś dla tego tematu przedstawia twoją wizję pociągów, które będą jeździć po polskich torach za lat XXnaście ? 🙂 Miło by było, gdyby pociągi jeździły przynajmniej równie szybko jak za Piłsudskiego – wtedy PKP było jednym z najpunktualniejszych przewoźników w Europie!

    Odpowiedz
  2. Trochę nie w temacie, ale zapraszam do zapoznania się z tym tematem :
    W jaki sposób przełomowa nanotechnologia medyczna stworzona na potrzeby Wojska i używana przez światowej sławy sportowców, lekarzy i celebrytów może pomóc Ci zwiększyć energię, zredukować najcięższy ból lub przyspieszyć procesy samoleczenia?

    http://lifewavepolska.pl/

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s