Infrastruktura lotnicza


Ostatnim punktem skupienia w „Planie piętnastoletnim” jest infrastruktura lotnicza. Po aferach związanych z upadłością tanich linii lotniczych powiązanymi z AmberGold, kiepskiej sytuacji LOT-u oraz złej nawierzchni na lotnisku w Modlinie coraz trudniej jest uwierzyć w możliwość poprawy sytuacji. Nie jest tragicznie, ale to nieco spowolniło rozwój rynku lotniczego.

Polska jest sporym krajem, wiec przewóz lotniczy powinien być popularny, a jednak z powodu wysokich cen i jeszcze kilku innych tak nie jest. W tej sytuacji może pomóc zwiększenie konkurencji, co powinno być zrealizowane przez sam rynek. Państwo powinno pomagać w budowie lotnisk nawet w średniej wielkości miastach na warunkach większościowych – przez to zwiększy się podaż na przewóz lotniczy a w związku z tym i popyt. Takie posunięcie przyciągnie dodatkowych inwestorów zagranicznych a więc przyciągnięcie kapitału i miejsc pracy.

Dodatkowo polska dyplomacja powinna brać czynny udział w wystawianiu propozycji otwierania linii lotniczych do polski z różnych krajów – tutaj wyraźnym trendem jest Azja ( z powodu bardzo chłonnego i dużego rynku) i to tam powinniśmy ukierunkować swoje starania dyplomatyczne.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Infrastruktura lotnicza

  1. Powinniśmy nie tylko zająć się budową lotnisk, ale również produkcją rodzimych samolotów – głównie na potrzeby własne, choć eksport również mógłby wchodzić w grę. Wydaje mi się również, że najlepiej dla polskiego przewozu lotniczego byłoby gdyby LOT upadł, a jego miejsce zajął jakiś nowy, nauczony upadkiem poprzednika, nowy przewoźnik kierowany przez ambitnych ludzi. To chyba lepsze niż ładowanie grubych państwowych milionów w upadającą spółkę.

    Odpowiedz
  2. Przydały by się polskie samoloty cywilne, ale koszt ich projektu jest wielka, a konkurencja nie śpi. Jeśli chodzi o LOT, to dobrze by było połączyć go z liniami europejskimi.

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s