Wyszehrad i Weimar – razem!


Dzisiaj – w środę 6 marca 2013r. odbywa się prawdziwe spotkanie na szczycie. Spotkają się dzisiaj przedstawiciele Polski, Czech, Słowacji, Węgier oraz Francji i Niemiec. To pierwsze takie spotkanie, kiedy spotykają się razem członkowie Grupy Wyszehradzkiej oraz Weimarskiej i to w dodatku pod przewodnictwem Polski. To świetna okazja, by poprawić pozycję Polski w Unii Europejskiej.

W samej grupie wyszehradzkiej na spotkaniu ministrów obrony członków ustalono,że ma powstać wspólny oddział, który podobno ma liczyć 1.500 żołnierzy. To jest niewiele, ale jest to wielki symbol oznaczający zacieśnienie współpracy między członkami. Na spotkaniu członkowie mają też podjąć wspólne ustalenia odnośnie bezpieczeństwa energetycznego, co jest kluczową kwestią na spotkaniu.

Jeżeli chodzi o Weimar, to Francja i Niemcy chcą przekonać nas do swojej polityki zagranicznej, ale i my możemy coś ugrać. Tak się złożyło, że jesteśmy członkami obu grup, więc jesteśmy na lepszej pozycji.

Musimy być bardziej aktywni w polityce zewnętrznej. Ten „bezruch” najbardziej bije po oczach podczas rządów Tuska, ponieważ jak mamy wypracować sobie odpowiedni prestiż i być dobrze postrzegani na świecie oraz jak możemy coś „ugrać”, jeżeli będziemy siedzieć cicho. Prezydent powinien odegrać większą rolę za naszymi granicami, powinien częściej spotykać się z innymi przywódcami, ponieważ to prezydent jest naszym najwyższym przedstawicielem.

Grupa Wyszehradzka niedługo też będzie miała wspólny szczyt z Japonią, który ma odbyć się w dniach 16-17 czerwca w Warszawie. mogę powiedzieć, że wreszcie coś się dzieje.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Wyszehrad i Weimar – razem!

  1. Wspólny szczyt Grupy Wyszehradzkiej i Japonii? Nie wiedziałem o tym, dzięki za informację. Oj, ciekawie zaczyna się dziać, bardzo ciekawie…

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s