Koalicja kruszeje


W piątek odbyło się głosowanie nad wnioskiem klubu Solidarnej Polski o odwołanie ministra transportu Sławomira Nowaka, niestety nie udało się, ale nie było to takie oczywiste jak na początku się zdawało. Okazało się, że za odwołaniem Nowaka głosowało trzech posłów PSL: Henryk Smolarz, Jarosław Górczyński i Piotr Walkowski. O ile ten pierwszy twierdzi, że było to przypadkiem, co nawiasem mówiąc nie jest przekonujące, o tyle dwóch pozostałych mówi, że zrobili to z całą stanowczością.

Rzecznik PSL – Krzysztof Kosiński poinformował, że ci dwaj posłowie, którzy nie wyparli się swoich poglądów „poniosą konsekwencje dyscyplinarne”. Szef klubu PSL Jan Bury również ich potępił mówiąc dziennikarzom, że posłowie zachowali się nieodpowiedzialnie.

Premier Donald Tusk oczywiście nie mógł tego nie zauważyć i zapowiedział, ze weźmie prezesa PSL Janusza Piechocińskiego na dywanik, by dowiedzieć się, czy PSL „gwarantuje większość w koalicji”.

Prezes Solidarnej Polski słusznie zauważył, że „można nie tylko jednoczyć opozycję, ale i kruszyć koalicję”. Rozumiem, że rząd i Tusk, który krytykuje próby odwołania ministrów z powodów arytmetycznych boi się o swoją pozycję – PO razem z PSL mają tylko 235 głosów, a do większości potrzeba 231. Gdyby ci dwaj posłowie odeszli z PSL, i kilku posłów z PO, jak na przykład John Godson, czy Gowin (nawet bez jego frakcji), to Tusk miałby poważny problem i myślę, że nikt z koalicji nie odważy się na wyrzucanie kogokolwiek.

Sądzę, że gdyby opozycja się postarała, to mogliby urwać tych kilku posłów z koalicji, ale ze względu na sytuację polityczną – ciągły spadek notowań PO wolą poczekać do końca kadencji, żeby Platforma miała jeszcze mniejsze poparcie i wtedy całkowicie zwyczajnie przejąć władzę na lepszych warunkach aniżeli gdyby miałyby się odbyć wcześniejsze wybory.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Koalicja kruszeje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s