Katastrofa OFE


Otwarte Fundusze Emerytalne miały przynieść szczęście i dobrobyt dla tych, którzy kiedy była taka możliwość wybrali wpłacanie tam części swoich składek emerytalnych – okazało się jednak, że nic z tego nie będzie. W ostatnim wywiadzie Leszek Balcerowicz mówi Gazecie wyborczej, że planowane przez rząd kolejne cięcia składek do OFE, że to byłoby całkowite zniszczenie II filaru oraz wywłaszczenie ludzi w stylu Argentyny, Ekwadoru czy Węgier.

Według nieoficjalnych informacji rząd chce zmniejszyć składki OFE o część, która jest inwestowana w państwowe obligacje. To akurat jest dobrym pomysłem, ponieważ jaki jest sens przelewania pieniędzy z jednego konta na drugie, ale nie kosztem zmniejszenia składek. Jak tak dalej pójdzie, to pomysł wypłacania emerytur tylko przez kilka lat będzie poważnie rozważany przez kolejne rządy.

Jeżeli chcemy mieć normalne emerytury z OFE, to nie można w nieskończoność zmniejszać składek. Minister finansów chce, by dziesięć lat przed emeryturą przenosić oszczędności z OFE do ZUS. Balcerowicz z kolei sądzi, że:

To byłoby przeniesienie, gdyby ZUS był instytucją prywatną, która inwestuje pieniądze. Ale nie jest, to byłaby więc częściowa nacjonalizacja prywatnych oszczędności. Trzeba używać języka, który nie zakłamuje rzeczywistości.

OFE nie są jednak tak bardzo dobrym i pewnym sposobem na zabezpieczenie emerytur, a bezpieczeństwo w tej kwestii jest najważniejsze, dlatego też wpłacanie środków na te fundusze powinno być dobrowolne. Jeżeli ktoś chce trochę zaryzykować i mieć nadzieję na większą emeryturę, to niech się dobrowolnie zgłosi i ustanowi wysokość wpłat. Jeżeli zaś ktoś woli postawić na bezpieczeństwo lub woli mieć wyższą pensję, to nie powinien być zmuszany do niczego.

Cały proces wpłacania oraz stan środków na koncie emerytalnym powinien być całkowicie jawny, tak, że każdy mógłby w każdej chwili zobaczyć ile ma obecnie środków i jaka będzie jego prognozowana emerytura. Zmiany w obecnym systemie są bardzo potrzebne,ponieważ jest on niewydolny i grozi katastrofą.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Katastrofa OFE

 1. Sirius – The Movie – PREMIERA DZISIAJ 22nd 2013 – 22 kwietnia 2013.
  No to teraz czekamy na polską wersję filmu.
  Będzie to uczta . medialna .
  Media strumieniowe unikają tego tematu jak ognia . a jak muszą to piszą o domniemanych przypuszczalnych i czy aby prawdziwych obrazach…
  Co jeszcze przyniesie nam Kwiecień? co odkryje .
  Właśnie czytałem ,ze na Siatce Świadomości mają być otwarte kody do naszej wiedzy o tym po co pojawiliśmy się na Ziemi w obecnych czasach…
  Nagle będziemy wiedzieli ….to może być dla wielu ogromna niespodzianka .
  Siedzi taki przy sejfie liczy dudki a tu nagle …PSTRYK . …
  i nic dalej liczy tylko wie ,ze to nie to o co ma zabiegać. co teraz zrobi ..?
  no właśnie zmiana myślenia to zmiana świata…
  Po tym filmie w domu i swoim życiu robimy remanent .
  Na przykład . kasujemy stronę o Astronomii gdzie piszą ..Czy istnieje życie w komosie?
  (Właśnie skasowałem)
  Będzie się działo …
  http://kochanezdrowie.blogspot.com/2013/04/sirius-movie-premiera-dzisiaj-22nd-2013.html

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s