Przetasowania w rządzie


Ostatnio po odwołaniu Mikołaja Budzanowskiego nowym ministrem skarbu został Włodzimierz Karpiński. Wcześniej zaś Jacek Rostowski został wicepremierem, w miejsce Tomasza Arabskiego nowym szefem KPRM został dotychczasowy szef MSW Jacek Cichocki. Tekę, ministra spraw wewnętrznych z kolei objął Bartłomiej Sienkiewicz. Zmiany, zmiany, zmiany, a to może być dopiero początek.

Na początku roku premier Donald Tusk ogłosił planowaną wielką rekonstrukcję rządu, która miała odbyć się w połowie roku. Jeszcze wiosna na dobrze się nie zaczęła, a już zostało wprowadzonych tyle zmian.

Ostatnio na tle platformy zaczął wyróżniać się minister Gowin, wraz z jego ostro konserwatywnymi poglądami, od których większość PO z Tuskiem na czele stara się odgradzać, szukając lewicowego elektoratu. Zaczęło się od niechęci zalegalizowania związków partnerskich oraz „in vitro”, z którym to poglądem nie zgadza się lewica, następnym tematem jest deregulacja i również jest to prztyczek w nos lewicy. Najnowszym występem w mediach jest wypowiedź o handlu polskimi zarodkami – z czego sam autor się wycofuje i premier również się od tego dystansuje.

Wydawać się może, że to minister sprawiedliwości jest następnym kandydatem do dymisji. Jego losy mają się rozstrzygnąć w poniedziałek i znowu te słowa stały się sławne „I don’t like mondays”. Pytanie, czy wewnątrzpartyjny podział na frakcje może być na tyle silny, że mister Tusk nie zdecyduje się na taki ruch – moim zdaniem to się nie stanie, bo nawet jeśli tylko kilku posłów jest gotowych na odejście z partii za Gowinem, to koalicja jest zbyt krucha, żeby ryzykować jej złamanie. Kontakty z PSL i bez tego są oziębłe z wielu powodów, jak np. chęć powołania nowego ministerstwa energetyki.

Wszystko wskazuje na to, że Tusk zaczyna tracić kontrolę nad swoimi ludźmi – ileż to wpadek zdarzyło się ostatnimi czasy. Po doświadczeniach z Gowinem premier stara się powoływać na nowych ministrów osoby bardziej lojalne i mniej charyzmatyczne niż dotychczas. Krąg zaczyna się zaciskać, co jest odwzorowane również w sondażach – wyraźna tendencja spadkowa i coraz częściej Po przegrywa z PiS. Kolejną, bądź co bądź małą potyczką były wybory uzupełniające w Rybniku i zwycięstwo PiS.

Być może nadszedł czas na nowe wybory, nową jakość i nowych ludzi u szczytów władzy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s