Politykom brak idei!


Wszystkie partie polityczne mają wypisane swoje cele ideologiczne, jednak to co na papierze nie zawsze pokrywa się z realiami. Zarówno SLD, PiS, jak i PO miały swój czas i jak widać, z czasem coraz trudniej przychodzi politykom wypełnianie obietnic – zarówno tych ideologicznych, jak i programowych.

Po wygraniu wyborów, z roku na rok partie polityczne coraz szybciej jałowieją i to właśnie teraz dzieje się z Platformą Obywatelską. W 2007r, przed wyborami pojawiło się tyle pięknych haseł jak np. „By żyło się lepiej”. Oczywiście nastał światowy kryzys i nie można za wszystko obwiniać PO, ale było i nadal jest wiele możliwości wprowadzenia zmian, a rząd nie kwapi się zanadto do tego.

Jednym z ich postulatów było wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych i o ile do senatu wybory prowadzone są już w systemie JOW, o tyle nie zanosi się na zmiany w sejmowej ordynacji wyborczej. Pomimo, że zarówno PO, jak i PiS – dwie największe partie polityczne są za nowym systemem nic się nie dzieje.

PSL i SLD sprzeciwiają się temu pomysłowi. Teoretycznie lewicowa partia jak SLD powinna być rękami i nogami za, no ale…
Również teoretycznie, gdyby wybory w 2011r. odbyły się w systemie JOW, to:

PO miałaby dziś 306 posłów (66,5 proc. miejsc), a PiS – 151 (32,9 proc.). PSL zdobyłby tylko 3 mandaty (0,6 proc.). Innych partii nie byłoby w Sejmie – wynika z symulacji opublikowanej w nowym numerze „Polityki”.

I wszystko jasne – za wszystkimi decyzjami nie stoją żadne idee, lecz czysta kalkulacja wyborcza. Niby to nic nowego, ponieważ taka jest nasza polityka – pytanie, czy powinna taka być. Gdzież są ci dawni wielcy i charyzmatyczni przywódcy jak chociażby Józef Piłsudski w Polsce, czy niedawno zmarła Margaret Thatcher z Wielkiej Brytanii. Oboje mieli wady i popełniali spore błędy, ale koniec końców udało im się poprawić sytuację rodaków. Czy naprawdę niema nikogo, kto czyniłby dobrze dla polski nie patrząc na słupki?

Tacy ludzie istnieją, ale nie mogą się przedrzeć przez betonowe okowy polityków i wielkie interesy korporacji.

To się jednak wkrótce zmieni!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s