Ekspansja UE


Unia Europejska, to pomimo wielu krytycznych uwag jest dobra platforma dla zjednoczenia i porozumienia narodowego, ale nie tylko. Nawet pomijając dotacje unijne, to świetna okazja do zwiększenia wymiany handlowej między krajami wspólnoty. Również komunikacja, czy to lotnicza, czy drogowa między państwami jest znacznie uproszczona. UE od dawna się powiększała i są dalsze, choć powolniejsze ze względu na kryzys plany ekspansji.

1 Lipca 2013 roku, to dla Chorwatów niewątpliwie jest i będzie ważną datą – to dzień przystąpienia do Unii Europejskiej. Chorwacja, to jeden z krajów byłej Jugosławii z niełatwą historią, nawet najnowszą. Od 10 lat trwały rozmowy z przedstawicielami UE, mające na celu zacieśnić współpracę, w celu obopólnych korzyści. Polska również bardzo przyczyniła się do przystąpienia kolejnego kraju do Unii. Ambasador Chorwacji bardzo chwalił sobie polskich przedstawicieli.

Ze względu ekonomii sytuacja jest trudna – w Chorwacji panuje recesja, a i sama Unia Europejska jest w kłopotach. Wiele osób obawia się o nowego członka i porównuje go do Grecji – zawsze jest ryzyko, ale idea jednoczenia europy jest bardzo ważna.

Ze względów politycznych dla UE jest to zwiększenie prestiżu na zewnątrz i pokazanie, że nie jest to kolos na glinianych nogach. Dla Polski w UE Chorwacja będzie kolejnym sprzymierzeńcem – w kwestii dopłat do Rolnictwa oraz polityki spójności. Powinniśmy włączyć ich do „naszego bloku” wewnątrz Unii i razem walczyć o swoje sprawy.

Obecnie oficjalnymi kandydatami do UE są:
– Turcja, Islandia i Macedonia – negocjacje z przedstawicielami Unii już trwają.
– Serbia i Czarnogóra – jeszcze nie rozpoczęto oficjalnych negocjacji.

Najdłużej na przyłączenie czeka Turcja, która była stowarzyszona z ówczesnymi Wspólnotami Europejskimi od 1963 r., a aplikacja do EWG czeka od 1987 r. Obecnie Turcja jest w unii celnej z Unią Europejską.

Ekspansja trwa dalej – jestem ciekaw, czy jeśli braknie krajów w Europie chętnych do połączenia to będzie zmiana nazwy na np. Unia Światowa lub Unia Euro-Azjatycka.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s