Korupcja, znowu …


gaz łFirmy płaciły łapówki za poparcie ich prośby o koncesję na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce – Prokuratura Apelacyjna w Warszawie wysłała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Warszawie. „Oskarżyliśmy siedem osób, którym wcześniej przedstawiono w sumie jedenaście zarzutów łapownictwa biernego i czynnego” – Waldemar Tyl, zastępca szefa Prokuratury Apelacyjnej.

Prokurator mówi, że „Zarzuty dotyczą działania trzech osób zatrudnionych w resorcie środowiska i trzech osób prywatnych działających na rynku poszukiwania i rozpoznawania złóż gazu łupkowego … Chodzi o wręczanie i przyjmowanie nienależnych korzyści majątkowych. Kwoty oscylowały od 13 do blisko 55 tys. zł” Główną oskarżoną jest Ewa Z., była dyrektorka Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych. Miała ona dopilnować pozytywnego rozpatrzenia wniosku, a oprócz niej oskarżonych zostało dwoje jej pracowników.

Sprawa ma dotyczyć trzech firm, w jednej z nich (DPV Service,) pracowała Irena R., która miała pośredniczyć w przekazywaniu łapówek od dwóch menedżerów Wiesława S. i Włodzimierza B., którzy są powiązani z trzema firmami działającymi w Polsce. Pieniądze były przekazywane bezpośrednio na konta bankowe. Rosyjscy właściciele spółki DPv service twierdzą, że nie wiedzieli o poczynaniach Ireny R.

W tej sprawie oskarżony został też pracownik Państwowego Instytutu Geologii, który przygotowywał mapy, które były dołączane do wniosków o koncesje. Prokuratura nie zapowiedziała kolejnych oskarżeń, ale być może z rozwojem sprawy będą one konieczne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s