Pendolino, ale nie tak prędko …


Do Polskich kolei zawitał w końcu XXI wiek – pierwszy pociąg Pendolino przyjechał z ziemi włoskiej do Polski. PKP Intercity zamawiając 20 takich maszyn ma nadzieję na zrewolucjonizowanie kolei, niestety na to będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Ta nowa nadzieja PKP to jeden z najnowszych Pendolino – model ETR 610, który może posiadać do 500 miejsc siedzących i jechać z prędkością 250km/h. Na razie jednak nie jeździ samodzielnie, a został przyholowany, ponieważ nie przeszedł jeszcze m.in. testów prędkości i nie ma homologacji.

Nawet kiedy przejdzie te testy potrzebne będą modernizacje torów i trakcji elektrycznej, a to może potrwać lata i z pewnością będzie nas to słono kosztować. Jak dotąd zakup PKP wydało 15mld zł, a jak twierdzi Wojciech Śmiech z miesięcznika Rynek Kolejowy „By doprowadzić kolej do stanu w jakim powinna być należy wydać około 100 mld złotych”. Na razie tylko centralna magistrala kolejowa między Warszawą, Katowicami i Krakowem jest przystosowana. Te pociągi mają jeździć m.in. z i do Rzeszowa, Krakowa, Trójmiasta, Warszawy, Wrocławia i Katowic, ale pierwszy przejazd odbędzie się dopiero w grudniu 2014 r.

Te 20 pociągów nie zmieni jednak zanadto oblicza polskiej kolei, potrzebne są kolejne nowoczesne maszyny, które będą mogły szybko i bezpiecznie poruszać się po torach. Być może warto postawić na polskie firmy, takie jak Bydgoska PESA, której pociągi jeżdżą w wielu krajach Europy, zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Może polskie pociągi nie osiągają oszałamiających prędkości, ale bydgoski „Elf”, czy „Impuls” firmy Newag z Nowego Sącza osiągają 160km/h i na krótsze trasy z pewnością mogą się sprawdzić. Polscy inżynierowie jednak powinni być w stanie opracować maszyny zdolne do osiągania tych 200-250 km/h.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Pendolino, ale nie tak prędko …

  1. Pingback: Pendolino, ale nie tak prędko … | 3obieg.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s