Samoloty bojowe III RP


Polscy konstruktorzy są w stanie opracować bardzo dobre samoloty bojowe, a przy odpowiednim finansowaniu mogliby wcielić swoje plany w życie… Niestety nikt nie chciał finansować rozwoju polskiego lotnictwa i wiele projektów pozostało w „fazie papierkowej”.

Oto jedne z najciekawszych, polskich samolotów:

IL Pirania

Projekt taniego samolotu pola walki „Pirania” opracowany w 1991 r. w Instytucie Lotnictwa przez inż. Tomasza Makowskiego. „Pirania” lokowała się w luce między śmigłowcami bojowymi a większymi samolotami szturmowymi o napędzie odrzutowym. Założono cenę nie wyższą niż 3 mln USD w wersji podstawowej i dwuparametrową optymalizację kosztów oraz unifikację części z istniejącymi samolotami.

Pełny opis: Tutaj

Szerszeń

Szerszenie, w odróżnieniu od użytkowanych, wyspecjalizowanych samolotów myśliwskich (Mikojan Mig-21, Mikojan Mig-23, Mikojan Mig-29) i uderzeniowych (Suchoj Su-20, Suchoj Su-22), miały być uniwersalne, aby zależnie od wyposażenia wypełniać różne zadania: myśliwskie, uderzeniowe lub rozpoznawcze. W 1993 r. inż. Tomasz Makowski, pracując w Instytucie Lotnictwa, opracował „nieoficjalnie” koncepcję wielozadaniowego samolotu bojowego. Zależnie od stosowanego wyposażenia i awioniki, mógłby być stosowany jako samolot pola walki lub samolot myśliwski.

Pełny opis: Tutaj

PZL-230 „Skorpion”

Pod koniec lat 1980-tych w PZL-Warszawa-Okęcie pod kierunkiem mgr. inż. Andrzeja Frydrychewicza opracowano futurystyczny projekt samolotu pola walki. Przeznaczony był do zwalczania siły żywej, sprzętu opancerzonego i pancernego, naziemnych środków technicznych oraz sprzętu lotniczego (śmigłowce bojowe i transportowe, samoloty pola walki) przeciwnika. W razie konieczności, mógłby wykonywać zadania rozpoznawcze. Zaletą samolotu miało być połączenie dużej zwrotności i możliwości operowania z prowizorycznych lotnisk z dużym zasięgiem i masą przenoszonych środków bojowych.

Pełny opis: Tutaj

PZL M95 (M97/M99) „Orkan”


Oryginalna Iryda

PZL M-95 to opracowany w latach 1993-1994 w WSK PZL-Mielec pod kierunkiem inż. Marka Potapowicza projekt rozwojowy samolotu PZL I-22 ”Iryda” M-93. Przy zachowaniu bez większych zmian kadłuba, usterzenia pionowego, podwozia, zespołu napędowego i większości instalacji pokładowych, zaprojektowano nowe skrzydła o większym skosie, wyposażone w 6 węzłów podwieszeń uzbrojenia, oraz nowe płytowe usterzenie poziome. Równolegle z PZL M-95 zaprojektowano też jednomiejscowy samolot szturmowy mieniono w nim poważnie przód kadłuba. Zrezygnowano z zamontowania stałego uzbrojenia- pod kadłubem można podwieszać zasobnik z działkiem. Opracowano wersje PZL M-97S (szturmową) i PZL M-97MS (myśliwsko-szturmową).]

Jako pochodna projektu PZL M-97 powstał PZL M-99 ”Orkan” opracowano go w wersjach PZL M-99A (z silnikami Rolls-Royce/SNECMA ”Adour” Mk.871), PZL M-99S (z silnikami PS DV-2) i PZL M-99SA (z silnikami PS DV-2A).

Pełny opis: Tutaj

IL „Kobra 2000”

”Kobra 2000” to projekt opracowany w zespole mgr. inż. Włodzimierza Gnarowskiego w Instytucie Lotnictwa w latach 1992-1994. Zastosowano w nim skrzydła pasmowe i wlot powietrza do zespołu napędowego na grzbiecie kadłuba, który zapewnia małe prawdopodobieństwo zassania zanieczyszczeń z powierzchni lądowiska i dynamiczne doładowanie wlotu powietrzem podczas lotu na większym kącie natarcia dzięki wirom z pasm skrzydłowych.

Pełny opis: Tutaj

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s