NIE dla demokracji?


Coraz więcej Polaków niechętnie odnosi się do ustroju demokratycznego, jaki panuje u nas od 1989 roku. W przeprowadzonym badaniu 6% ludzi uważa władzę ludu za złą formę rządów, a aż 14% badanych warunkowo dopuszcza rządy niedemokratyczne! Dodatkowo dla 16% ankietowanych forma nie ma znaczenia. Uproszczając te wyniki – ponad 1/3 Polaków pozwoliłaby na dyktaturę!

Tylko 1/4 ankietowanych uznała demokrację za najlepszą formę sprawowania władzy – czy to może być groźne? Na pewno taki nastrój Polaków niesie za sobą ryzyko dojścia do władzy ruchów radykalnych, być może z tendencjami dyktatorskimi. Daleko jeszcze od takiej sytuacji, ale trzeba się przygotować, ponieważ narastające niezadowolenie było w wielu krajach powodem do przewrotów i utworzenia rządów represyjnych. Dobrym przykładem mogą być Niemcy w okresie międzywojennym.

O ile daleko nam do kryzysu Niemiec z tamtego okresu, o tyle mamy dziś znacznie większe oczekiwania, co jest powodem takich opinii Polaków. Patrząc na wyniki przetoczonego badania z kilku lat można zaobserwować pewną tendencję spadku zadowolenia. Gdyby nic się zmieniło i pojawił się jakiś geniusz-szaleniec, jak to było w przypadku Hitlera, to mielibyśmy się nad czym zastanawiać.

Polsce potrzebne są znaczące zmiany – takie, żeby Polacy znowu poczuli, że dzieje się coś dobrego, że znowu ruszamy do przodu i to nie w żółwim tempie, tylko biegnąc jak tygrys za swoją zdobyczą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s