Polski czołg PL-01


PL-01 to projekt czołgu, nad którym pracuje OBRUM we współpracy z brytyjską firma BAE Systems. Najciekawszym elementem czołgu jest jednak jego wygląd, który jest niezwykle futurystyczny – mi kojarzy się z gwiezdnymi wojnami, zobaczcie:

To jedynie makieta – pierwszy prototyp ma powstać w 2016r, zaś produkcja seryjna w 2018.

Konstrukcja:
Układ PL-01 jest bardzo podobny do standardowego układu czołgów podstawowych. Kierowca zajmuje miejsce na przodzie pojazdu, a bezzałogowa wieża jest montowana z tyłu. We wnętrzu mieszczą się stanowiska dowódcy i celowniczego, dodatkowo w tylnej części kadłuba można przewozić czterech żołnierzy.

Opancerzenie pojazdu ma stanowić wielowartstwowa, modularna powłoka ceramiczno-aramidowa, która ma zapewniać ochronę zgodną ze standardem NATO Stanag 4569 Aneks A, na poziomie 5+ w obrębie przedniej półsfery kadłuba i wieży. Dodatkowe panele opancerzenia montowane na wieży i kadłubie mają zapewniać pełną ochronę przed pociskami kumulacyjnymi. Kadłub pojazdu zapewnia ochronę przeciw ładunkom improwizowanym IED i minom zgodnie ze standardem Stanag 4569 Aneks B na poziomie 4a i 4b. Cały pojazd będzie pokryty materiałem pochłaniającym fale radiowe.

PL-01 ma być wyposażony w silnik diesla o mocy ponad 940 KM sprzężony z hydrokinetyczną automatyczną skrzynią biegów i mechanizmem wspomagania jazdy. Zawieszenie jest oparte na siedmiu kołach nośnych z kołem napędzającym z przodu oraz wałkach skrętnych z aktywnym tłumieniem zamontowanym na dwóch pierwszych i dwóch ostatnich parach[7]. Pojazd może osiągać prędkość do 70 km/h na drodze i 50 km/h w terenie przy maksymalnym zasięgu 500 km. Może on pokonywać nachylenia do 30°, rowy i okopy do szerokości 2,6 m oraz pokonywać przeszkody wodne o głębokości do 1,5 metra bez przygotowania, a po przygotowaniu do 5 metrów głębokości.


Uzbrojenie:
Podstawową bronią PL-01 będzie umieszczone w bezzałogowej wieży działo kalibru 105 lub 120 mm, zgodne ze standardami NATO. Działo będzie mogło strzelać zarówno klasycznymi pociskami, jak i kierowanymi rakietami przeciwpancernymi. Automat ładowniczy ma zapewnić szybkostrzelność rzędu 6 strzałów na minutę. Pojazd ma przewozić 45 pocisków, z czego 16 ma znajdować się w automacie ładowniczym wewnątrz wieży. Z działem zostanie sprzężony karabin maszynowy UKM-2000C kal. 7,62 mm z zapasem 1000 sztuk amunicji.

Dodatkowe uzbrojenie ma być instalowane w zdalnie sterowanym module. Na chwilę obecną jest to karabin maszynowy kal. 7,62 mm lub 12,7 mm z zapasem 750 pocisków oraz granatnik automatyczny GA kal. 40 mm z zapasem 400 granatów. Na wyposażeniu ma również znajdować się aktywny system obrony niszczący nadlatujące pociski oraz wyrzutnie granatów dymnych wbudowane w wieżę.

Całe uzbrojenie będzie stabilizowane elektronicznie. W skład systemów obserwacyjnych i celowniczych wejdą dalmierze laserowe, kamery dzienno-nocne oraz termowizory trzeciej generacji. Dane z nich będą prezentowane na wielofunkcyjnych ekranach.

Wyposażenie:
Pojazd będzie wyposażony w system stałej obserwacji pracujący zarówno w dzień, jak i w nocy. Standardowo ma być również zamontowany system ochrony ABC, system gaśniczy w wieży i kadłubie, system wewnętrznej komunikacji z radiostacją, system aktywnej ochrony przed pociskami kumulacyjnymi, system zarządzania polem walki, system chłodzenia spalin, system maskowania termicznego, system kamer dla kierowcy oraz klimatyzacja i filtry powietrza. Załoga ma otrzymać specjalne siedziska minimalizujące skutki użycia materiałów wybuchowych. Dodatkowo pojazd może być wyposażony w system nawigacji satelitarnej i system identyfikacji swój-obcy.

Źródło:
Wikipedia

Tutaj ciekawa prezentacja pojazdu:

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Polski czołg PL-01

  1. Właśnie przez wzgląd na to, że to makieta, raczej wątpię, iż ten futurystyczny wygląd zachowa się w ostatecznym kształcie czołgu. Będzie to raczej coś zbliżonego do niemieckich Leopardów. Mimo to projektowi z całego serca kibicuję, warto by było, by WP w końcu jeździło na czymś „swoim” 🙂

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s