Jak powstrzymać wojnę!


Jak powstrzymywać wojny – to pytanie zadaje sobie pewnie wielu ludzi. Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, dlatego ja postaram się skupić na wojnie w strefie Gazy, oraz na wojnach domowych.

Działania krajów, dążących do powstrzymania działań wojennych powinny opierać się na dyplomacji i ekonomii. O ile to pierwsze jest oczywiste, o tyle to drugie jest niestety rzadko wymieniane w kontekście powstrzymania wojny.

Otóż wojny bardzo często mają przyczynę ekonomiczną. Ludzie, chcą żyć lepiej i dlatego chcą siłą wywalczyć swój lepszy byt. Ten problem można bardzo łatwo i wbrew pozorom dość tanio wyeliminować ( przez „tanio” zawsze mam na myśli stosunek wydatków, do przychodów).

Wystarczy dać ludziom pracę. Trzeba dać mieszkańcom danego regionu możliwość poprawienia swojego stanu poprzez pracę, a nie walkę. Należy wytłumaczyć ludziom, że wojna, do niczego nie doprowadzi. Trzeba nauczyć ich „pracy organicznej”, żeby tak mogli sami zadbać o siebie.

Oczywiście zawsze znajdą się pojedynczy ludzie i organizacje, które będą chciały za wszelką cenę walczyć. Taką organizacją jest chociażby HAMAS. Ja jednak twierdzę, że kiedy ludzie nie będą mieli powodów walki, HAMAS nie będzie miał poparcia, przez co będzie łatwy do wyeliminowania. Być może, że ludzie w tej organizacji; widząc, że ludzie ich „nie chcą”; sami rozwiążą swoją grupę – na koniec chciałem trochę pomażyć 🙂 .

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Jak powstrzymać wojnę!

  1. Twierdzenie, że przyczyną wojen jest niedostatek ekonomiczny jest błędem. Tym bardziej w współczesnym świecie gdzie konflikty (nie tylko zbrojne) wynikają z różnic kulturowych i cywilizacyjnych. Polecam książkę Samuela Huntingtona „Zderzenie cywilizacji”, gdzie wyjaśnia dokładnie to zjawisko. Co więcej praktycznie w historii nie wystąpił żaden znaczący konflikt na tle ekonomicznym.
    Rozwiązanie problemów ekonomicznych nie sprowadza się jedynie do kwestii dostępu do pracy. Zresztą, kto miałby dać tę pracę ludziom?
    Inna sprawa, że pacyfizm to piękna idea, choć nierealna. Paradoksalnie dążenie do pokoju za wszelką cenę spowodowało II wojnę światową.

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s