Snowden nominowany do nagrody nobla


Edward Snowden po ujawnieniu tajnego programu PRISM stał się sławny, ale mało kto sądził, że dostanie nominację do pokojowej nagrody nobla – wszystko dzięki szwedzkiemu profesorowi socjologii, który zgłosił jego kandydaturę.

Stefan Svallfors w liście do Norweskiego Komitetu Noblowskiego pisze, że Snowden zasłużył na ten tytuł za „heroiczny wysiłek na rzecz ujawnienia szeroko zakrojonego programu cyberszpiegostwa prowadzonego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego, który został okupiony osobistymi wyrzeczeniami”. Profesor sądzi, że dzięki Snowdenowi świat stał się „trochę lepszy i bezpieczniejszy”, a nominacja ma być symbolem tego, że „jednostka może stanąć w obronie fundamentalnych praw”.

Pomimo nominacji Snowden niema co liczyć na szanse zdobycia nagrody nobla w tym roku – muszą zadziałać odpowiednie procedury weryfikacyjne, można jednak się spodziewać tego, że w następnym roku jego kandydatura będzie poważnie rozważana.

Wcześniej, a konkretnie w 2011 roku za podobne zasługi do pokojowej nagrody nobla nominowany został Julian Assange – założyciel WikiLeaks, zaś rok temu nominowany został Bradley Manning, amerykański żołnierz, który został oskarżony o przekazanie tajnych materiałów właśnie portalowi WikiLeaks.

Jeżeli Snowden otrzymałby pokojową nagrodę nobla, to byłby on najmłodszym laureatem w jej historii. Bardzo ciekawe jest to, że kilka lat temu nagrodę nobla otrzymał jego „wróg”, czyli Barack Obama, co było bardzo kontrowersyjną sprawą.

Warto przypomnieć, że my jesteśmy ostatnim laureatem – my, czyli Unia Europejska za „stabilizującą rolę odegraną przez UE, która pomogła przekształcić większość Europy z kontynentu wojen w kontynent pokoju”.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Snowden nominowany do nagrody nobla

  1. Czyli – jeśli dobrze zrozumiałem – został nominowany do pokojowego nobla, gdyż ujawnił sekrety innego laureata pokojowego nobla (patrz: Obama) ? 🙂

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s